kliknij, aby powiększyć


DREIDEL – tradycyjna gra żydowska

W tradycji żydowskiej w Dreidla grywa się w wieczory święta Chanuki. 

Chanuka to jedno z siedmiu głównych świąt żydowskich, obchodzone przez osiem dni końca listopada i początku grudnia na pamiątkę zwycięstwa Machabeuszy nad Grekami. Święto ma charakter rodzinny. Codziennie zapala się o jedną świecę więcej w specjalnej lampie chanukowej, stawianej w oknie. Dzieci obdarowuje się prezentami: słodyczami i drobnymi monetami, którymi mogą zagrać w Dreidla. Jada się głównie potrawy przyrządzone na oleju, na pamiątkę cudownego rozmnożenia oliwy świątynnej. 

Gra w Dreidla to wspaniała okazja by przy okazji wspólnej zabawy porozmawiać z dziećmi o kulturze i historii Żydów. 

Dreidel to czteroboczny bączek z pojedynczą literą hebrajską po każdej stronie: nun, gimel, he, szin. Litery te są skrótem od czterech słów języka jidysz: nit (nic), gantz (wszystko), halb (pół), sztell (kłaść). Słowa te określają zasady gry.
Kolorowe żetony rozdziela się równo między uczestników. Następnie gracze wykładają po 1 żetonie do wspólnej puli i po kolei puszczają dreidel w ruch. Jeśli padnie litera „nun”, nic się nie dzieje, jeśli padnie „he”, gracz zabiera połowę żetonów z puli, jeśli padnie „gimel”, zabiera wszystkie, a jeśli padnie „szin”, musi wyłożyć dodatkowy żeton do wspólnej puli. Po każdej kolejce, gracze dokładają do puli po jednym żetonie. Gra toczy się do momentu, aż jeden z graczy zgarnie wszystko.

Grupa wiekowa: od 5 lat

Dostępność: chwilowo niedostępny

Producent: Kalimba

44,00 zł

Cena zawiera podatek VAT

Klocki magnetyczne POCIĄG

Producent: Brio

od 1 roku

Cena: 75,00 zł

Kreatywna książeczka "Przygoda z Azją"

Producent: Zuzu Toys

od 5 lat

Cena: 26,00 zł

Maskotka PSZCZOŁA

Producent: Sigikid

od 0 do 6 miesięcy

Cena: 61,00 zł

Komentarze do produktu

Dodany przez: Ella

Data dodanie: 2012-03-23

Nun to nes, gimel - gadol, he - haja i szin - szam. Wszystko to razem znaczy: Nes gadol haja szam, czyli ‘Wielki cud stał się tam’, co odnosi się do cudu chanuka Wytłumaczenie sobie, ze litery te oznaczają reguły gry to już nadinterpretacja, która miała ułatwić graczom zapamiętanie (oczywiście pod warunkiem, że znają i odróżniają litery hebrajskie;-)

Skomentuj produkt

Dodaj swoją opinię o tym produkcie - pomóż innym klientom dokonać trafnych zakupów!

(zabezpieczenie antyspamowe)