Przyrodnicze odkrycia z PIKININI

06.04.2013

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jakie pożytki wynikają z pobytu na świeżym powietrzu. Zabawy i czas spędzany w ogrodzie i na rodzinnych wycieczkach, kształtują postawę dziecka wobec przyrody, jego ekologiczne zachowania, zainteresowanie światem i aktywny sposób życia.
Warto więc już od najmłodszych lat wspierać przyrodnicze, sportowe i poznawcze zainteresowania dzieci, samemu również dobrze się przy tym bawiąc.
Przygotowania do plenerowych wypraw możemy zacząć nawet zimą.
Dzięki zaaranżowaniu w domu botanicznego laboratorium, będą miały możliwość poznania całego cyklu życia roślin, nauczą się o nie dbać i przeprowadzać eksperymenty. 



Warto poczytać również o przyrodzie, przygotować propozycje wycieczek i zabaw

W czasie zimnych czy deszczowych dni, możemy w domu przygotować budki dla ptaków, które zawiesimy wiosną w ogrodzie. Te, które kupicie w Pikinini.pl, nie wymagają przycinania, wystarczy je tylko wspólnie z rodzicami złożyć i pomalować. 

W czasie majsterkowania, mogą towarzyszyć nam ptasie śpiewy. Co prawda jeszcze nie w naturze, ale odtwarzane z płyt czy ptasich maskotek

Przyrodniczą edukację przygotowującą do plenerowych odkryć, świetnie wspierają również tematyczne gry planszowe, układanki czy zabawy plastyczne


Wraz z nadejściem wiosny, nasze przyrodnicze zabawy możemy kontynuować w plenerze.
W przydomowym ogródku warto wyznaczyć rabatkę, na której pomożemy dziecku posiać łatwe w uprawie warzywa, takie jak rzodkiewka, fasola, marchewka, cukinia, kukurydza.
Rabatkę mogą urozmaicić sezonowe kwiatki i dowolnie skomponowane elementy ozdobne, takie jak poidełko dla ptaków, ciekawe kamienie czy korzenie. Rabatkę z powodzeniem można założyć również w balkonowej donicy, a posadzone w niej poziomki będą miały na pewno niezapomniany smak. 

W ogrodzie możemy umieścić przygotowane wcześniej budki dla ptaków czy domki przeznaczone dla owadów, np. motyli. Ich obecność nie tylko uatrakcyjnia miejsce naszego odpoczynku, ale budzi dodatkowe zainteresowanie życiem małych stworzeń w najbliższym otoczeniu dziecka. 


By móc łatwiej przyjrzeć się życiu w mikrokosmosie, wykorzystajmy różnego rodzaju lupy, mikroskopy, siatki do łapania i pojemniki do krótkoterminowego przechowywania naszych przyrodniczych skarbów. 





Warto dokumentować nasze eksperymenty, uwieczniać ciekawe zbiory na zdjęciach i rysunkach, suszyć liście i kwiaty. Późną jesienią możemy pochwalić się nimi, organizując niezwykłą wystawę na zakończenie sezonu. 




Ogród czy łąka to świetne miejsce na zorganizowanie rodzinnych rozgrywek sportowych… 



…czy pikniku dla rodziny i lalek… 



Przygotowując piknikowe menu, możemy wykorzystać plony z naszych ogrodowych rabatek.
Jeśli całość połączymy z prezentacją przyrodniczych zbiorów lub wyhodowanych dyń o ciekawych kształtach, nasi mali przyrodnicy i ich goście na pewno będą bardzo dumni:) 


Więcej inspiracji znaleźć można na stronach PIKININI:
1. Zabawki z kategorii DZIECKO W OGRODZIE.
2. Zabawki z kategorii MAŁY EKOLOG
3. Zabawki z kategorii SPORT.
4. INSPIRUJĄCE ZABAWY na blogu PIKININI

Artykuł napisany dla portalu Czas Dzieci.