kliknij, aby powiększyć


Książka "Co jedzą ludzie?"

tekst: Paulina Wierzba
ilustracje: Agnieszka Popek-Banach, Kamil Banach 

okładka: twarda
stron: 92
format: 21,5 x 21,5 cm 

Z opisu: 

Są potrawy mniej lub bardziej znane, są też takie, których sława, a raczej „niesława” przekroczyła wszystkie granice. O takich właśnie przedziwnych potrawach, które oburzają, przerażają, nie mieszczą się po prostu w głowie, jest ta książka. 

Nie znajdziecie w niej przepisów na najsłynniejsze potrawy świata ani na potrawy, które serwowane są powszechnie w poszczególnych krajach. 

Na całym świecie możesz dziś zjeść hamburgera, cheeseburgera, frytki, ryż lub ziemniaki. Ale oprócz tych powszechnie znanych i lubianych, w każdym niemal miejscu na świecie przyrządza się potrawy, które mają swój głęboki rodowód, sięgający daleko wstecz i inspirowane są wielowiekową tradycją przodków, i ich religią. 

O kulinarnych gustach trudno więc dyskutować. Dobrze je jednak poznać. Każdy człowiek musi jeść. Bez zaspokajania uczucia głodu nie jesteśmy w stanie przetrwać więcej niż kilka tygodni. Życie kręci się wokół jedzenia. Jednak nie wszyscy ludzie jedzą to samo. W różnych częściach naszego globu spożywa się odmienne potrawy. Wynika to między innymi z dostępności różnych produktów, która jest ograniczona przez warunki klimatyczne. Żyjącym w zimnym klimacie Eskimosom, dużo trudniej jest wzbogacać swoją dietę o owoce i warzywa, niż mieszkańcom ciepłych krajów śródziemnomorskim, bo w ich środowisku życia nie rosną prawie żadne rośliny. Więc jedzą oni głównie mięso upolowanych zwierząt. 

Nie tylko nasze otoczenie wpływa na to, co jemy. W olbrzymim stopniu decyduje o tym kultura, w jakiej się wychowaliśmy. We wszystkich kulturach istnieją zasady dotyczące spożywania określonych produktów i potraw, oraz sposobów, w jaki należy je spożywać. Człowiek często gotów jest nawet umrzeć z głodu, byleby nie tknąć zakazanego kulturowo produktu – nawet, jeżeli jest on w zasięgu ręki. Jest to tak głęboko zakorzenione w naszych głowach, że nie zdajemy sobie sprawy, ile jadalnych rzeczy odrzucamy, choć mogłyby one zaspokoić nasz głód, a nawet bardzo nam smakować. Chińczycy ze smakiem jedzą mięso psa, przed którym wzdrygnie się niemal każdy z nas – Europejczyków. Oburzamy się istnieniem restauracji, w których podaje się mięso „naszych mniejszych braci” (to określenie dotyczy wszystkich zwierząt). W niektórych krajach zakazuje tego nawet prawo – głośno było kilka lat temu o próbach nielegalnego wprowadzenia do chińskich barów potraw z kotów i psów. Większość Europejczyków, za normalne uważa natomiast codzienne spożywanie wieprzowiny, a przecież dla wielu właścicieli świnek wietnamskich jest to coś nie do zaakceptowania. Ich zdaniem świnia jest zwierzątkiem domowym i nie wyobrażają sobie oni jak można jeść jej mięso. Francuzi uważani za smakoszy, gustują w żabich udkach, małżach i ślimakach, które rzadko goszczą na stolach innych narodowości. 

Zasady dotyczące spożywania określonych produktów reguluje najczęściej tradycja i religia – będące bardzo ważną częścią kultury. Żydzi za nic w świecie nie tkną wieprzowiny, ponieważ świnia jest dla nich stworzeniem nieczystym. Hindusi nie jedzą wołowiny, ponieważ uważają, krowę za stworzenie godne boskiej czci. 

Nasza kultura decyduje także o tym, w jaki sposób jemy. Reguluje ona sposób przygotowywania oraz spożywania posiłków. Europejczycy posługują się łyżką, nożem i widelcem. Ludy Dalekiego Wschodu używają pałeczek. W wielu krajach arabskich je się używając tylko jednej (prawej) ręki, lewą rezerwując do wykonywania innych czynności również ściśle określonych kulturowo (por. Barbara Szacka, Wprowadzenie do socjologii, Warszawa 1995). 

Jacy ludzie, jaka kultura – takie pożywienie. Ludzie w pełni korzystają z zasobów planety, na której żyją, znajdując przyjemność w spożywaniu przedziwnych rzeczy. Z tej książeczki dowiesz się, co jedzą ludzie, a jedzą… w zasadzie wszystko.


Grupa wiekowa: od 4 lat

Dostępność: chwilowo niedostępny

Producent: Wydawnictwo Albus

36,00 zł

31,00 zł

Cena zawiera podatek VAT

Drewniane klocki konstrukcyjne MAŁY ARCHITEKT

Producent: Detoa

od 5 lat

Cena: 102,00 zł

Książka „Nochal Czarodziej"

Producent: Wydawnictwo Format

od 5 lat

Cena: 24,00 zł 18,00 zł

Aparat do szpiegowania

Producent: Moulin Roty

od 3 lat

Cena: 24,00 zł

Mały teatrzyk: Jaś i Małgosia

Producent: Mały Teatrzyk

od 3 lat

Cena: 36,00 zł

Lalka z sercem LUNA baletnica

Producent: Rafineria Cukru

od 2 lat

Cena: 119,00 zł

Foremki do ciastek i pierniczków - Pippi

Producent: Micki

od 3 lat

Cena: 59,00 zł

Skomentuj produkt

Dodaj swoją opinię o tym produkcie - pomóż innym klientom dokonać trafnych zakupów!

(zabezpieczenie antyspamowe)